Kollektiivkaitse on Eesti julgeolekule kriitilise tähtsusega ning selle toimimiseks peame ka ise oma panuse andma. Kollektiivkaitse ei tähenda Eesti jaoks ainult julgeolekualase abi saamist, vaid ka panustamist julgeoleku loojana. Eesti kaitseväelased osalevad välisoperatsioonidel juba 1995. aastast, kui osaleti ÜRO rahuvalvemissioonil Horvaatias. Esimese lahingukogemuse said kaitseväelased 2003. aastal Iraagist.
Osalemine rahvusvahelistel sõjalistel operatsioonidel on olulise tähtsusega ka kaitseväe arengut silmas pidades. Operatsioonidel osalemine võimaldab panna tegelikes oludes proovile ja seeläbi arendada süsteemselt koostegutsemisvõimet (sealhulgas liitlastega rahvusvahelises keskkonnas), oskusteavet ja erinevate võimete ühilduvust.
Arvuliselt suurim kaitseväe osalus on olnud Afganistanis, NATO operatsioonil ISAF Lõuna-Afganistanis kuni 2014. aastani. 2018. ja 2019. aastal olid kaitseväe suurima tegevväelaste osalusega rahvusvahelised operatsioonid ÜRO rahuvalvemissioon UNIFIL Liibanonis, NATO väljaõppe- ja nõustamismissioon Resolute Support Afganistanis ja Prantsusmaa juhitud mässutõrjeoperatsioon Barkhane Malis.
Rahvusvahelistel operatsioonidel osalevate tegevväelaste arv
* Keskmine tegevväelaste arv rahvusvahelistel operatsioonidel aastas. 2019. aastal rahvusvahelistel operatsioonidel osalevate tegevväelaste arvu hüppeline tõus on tingitud mitmete välisoperatsioonide rotatsiooni pikkuse muutmisest 6-kuulisest 4-kuuliseks.